top of page

TENİSİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Güncelleme tarihi: 26 Kas 2020

Neden Tenis Oynarsınız?

Tarihi ifadesi “bir ömür boyu spor” olmuştur. Fakat bu gerçekten doğru mu?

Çeşitli disiplinlerden dünyaca ünlü bilim adamlarına göre, tenisin oynayabileceğiniz en iyi sporlardan biri olduğuna şüphe yoktur.

Iste gerçekler

Tenisçi olarak haftada 3 saat (orta şiddetli yoğunlukta) antremana katılanlar, 20 yıl boyunca 10,000'den fazla insan üzerinde çalışan hekim Ralph Paffenbarger'e göre, ölüm riskini herhangi bir nedenden dolayı yarıya indirdi. Rekabetçi tenis, kalori harcamaları üzerine yapılan çalışmalara göre aerobik, tek sıra paten ya da

bisiklete binmekten daha fazla kalori yakar. Dr. Joan Finn ve Southern Connecticut Eyalet Üniversitesi'ndeki meslektaşlarına göre, tenisçiler; güçsüzlük, iyimserlik ve benlik saygısı, depresyon, öfke, kafa karışıklığı, kaygı ve gerginlikten daha düşük puan

alırken diğer sporculara ve sporcu olmayanlara göre daha yüksek puan aldılar.

Tenis uyanıklık ve taktik düşünmeyi gerektirdiğinden, beyindeki sinirler arasında yeni bağlantılar oluşturabilir ve böylece Illinois Üniversitesi'nde bilim adamlarının rapor edilen beyninin ömür boyu devam eden gelişimini teşvik edebilir.

Tenis, The Exercise Habit'in yazarı Dr. Jim Gavin'e göre, pozitif kişilik özelliklerini geliştirirken golf, paten ve diğer birçok sporu geride bırakıyor.

Bu sonuçlar göz önüne alındığında, 34 spesifik nedene bir göz atalım.

Neden düzenli olarak tenis oynamayı düşünmelisin!

Tenis Oynamanın Fiziksel Nedenleri Tenis yardımcı olur:

1. Aerobik Spor yağ yakarak ve kardiyovasküler zindeliğinizi geliştirerek ve daha yüksek enerji seviyelerini koruyan bir spordur.

2. Anaerobik Spor Kasların oksijeni verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olan bir hareket sırasında kısa, yoğun bir aktivite patlaması ve ardından dinlenme sağlar.

3. Hızlanma yetenegi, hızla hareket etmek için sprint, zıplama ve atağa geçme pratiği yaparak hızlanmanızı arttırır.

4. Güçlü ilk adım beklentisi gerekliği ile hızlı reaksiyon süresi ve harekete geçmeyi sağlar.

5. HIZ: Topun peşinden giderken geriye, yandan yana, ve ileri ani sprintler için hız gereklidir.

6. Bacak Kuvveti, Yüzlerce başlangıç ve duruş vasıtasıyla daha güçlü bacak kasları oluşturur.

7. Genel vücut koordinasyonu, topa iyi bir vuruş yapmak için gereklidir.

8. Kaba motor kontrolü, büyük kas gruplarınızın kontrolünü gerektiren kort hareketi ve topa vurma becerileri sayesinde motor becerilerinizi geliştirir.

9. Ince motor kontrolü, dokunuş vuruşların kullanılmasıyla açılı voleler, drop şut ve loblar ince motor becerilerini geliştirir.

10. Çeviklik Bir tenis maçı sırasında 10 saniyede 5 kez yön değişikliği nedeniyle çevikliği geliştirir.

11. Dinamik Denge, Yüzlerce başlangıç, duruş, yön değişimi ve koşarken vuruş gibi etkenler ile dinamik denge sağlar.


12. Çapraz eğitim fiziksel olarak zorlayıcı bir spor sunarak diğer spor dallarında atlet olan sporcular ile oynamaktan keyif alır.

13. Bagısıklık sistemi, Genel sağlık, zindelik ve hastalığa karşı direncini arttıran kondisyon etkileriyle bağışıklık sistemini geliştirir.

14. Kemik gücü genç oyuncuların kemiklerinin güçlendirilmesi ve daha yaşlı olanlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

15. Beslenme alıskanlıkları, Enerji üretimini geliştirmek için müsabakadan önce ve uygun kurtarma yöntemlerini uygulamak için müsabakadan sonra uygun şekilde yiyerek sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlar.

16. Göz el koordinasyonu, çünkü gelmekte olan top ve uygun temas noktası arasındaki zamanlamayı sürekli olarak değerlendiriyorsunuz.

17. Esneklik, Topu rakibinize doğru geri gönderme manevrası nedeniyle esneklik gereklidir.


Tenis Oynamanın Psikolojik Nedenleri


1. Is ahlakını gelistirir, çünkü dersler veya antreman yoluyla iyileştirme, sıkı çalışmanın değerini güçlendirir.

2. Disiplini gelişirir, pratikte becerileriniz üzerinde çalışmayı öğrendiğiniz ve müsabakada oyunun hızını kontrol ettiğiniz için disiplini geliştirir.

3. Hataları yönetir, yeteneklerin ile oynamayı öğrenerek ve tenis ya da yaşamdaki hataları en aza indirmeyi idare etmenin hayati önem taşıdığını anlamayı sağlar.

4. Bire bir rekabet etmeyi öğrenir, çünkü rekabetçi dünyanın iniş çıkışlarıyla rekabet edebilme ve savaşma yeteneği kazandırır.

5. Sorumluluğu alır, çünkü müsabakaya becerilerinle antreman yaparak hazırlanabilirsin, malzemelerini kontrol eder, maç sırasında çizgi çağrıları yaparak

oynar.

6. Sıkıntıyı yönetme, öğeleri (ör. rüzgar, güneş) ayarlamayı öğrenerek ve hala inatla yarışmaya devam edebilir.

7. Stresi etkili bir şekilde barındırır çünkü tenisin fiziksel, zihinsel ve duygusal stresleri Stresle başa çıkma kapasitenizi artırmanız için sizi zorlar.


İnsan sistemi, yaşamın herhangi bir
aşamasında eğitilebilir ve
geliştirilebilir.

8. Nasıl kurtulacagını ögren, Bir puanın stresine ve yaşamdaki stres ve iyileşme döngülerine benzer olan puanlar arasındaki iyileşme süresine uyum sağlar.

9. Stratejileri planlamak ve uygulamak , bir rakibinizin hareketlerini nasıl tahmin edeceğinizi ve karşı taraflarınızı nasıl planlayacağınızı doğal olarak öğrendiğiniz için.

10. Problemleri çözmeyi ögrenir, çünkü tenis açılara, geometriye ve fiziğe dayanan bir spordur.

11. Performans ritüelleri gelistirmek, Oyunun ritmini kontrol etmek ve baskı ile uğraşmaktan vazgeçmeden ya da geri dönmeden önce. Bu beceriler sınavlara

girme, toplantı yapma veya önemli bir satış sunumu yapabilmektedir.

12. Sporculugu ögrenmek, çünkü tenis rakiplerinize adil bir şekilde rekabet etmenizi öğretiyor.

13. Nezaketle kazanmayı ve onur ile kaybetmeyi ögrenmek. Kazandıktan sonra oh olsun gibi ya da bir kaybın ardından mazeret yapma tenis ya da yaşamda işe yaramıyor.

14. Takım çalısmasını ögrenmek, başarılı çiftler oynama sana bağlı, eşinizin ve arkadaşınızın iletişim kurabileceği ve uyumlu bir birey olarak oynayabilme

yeteneğine bağlıdır.

15. Sosyal becerileri gelistirir, etkileşim yoluyla ve maçtan önce iletişim kurarak, kort değiştirirken ve maçtan sonra kurduğunuz etkileşimler ile sosyal becerileri geliştirir.

16. İyi eğlenceler… çünkü sporda zevk, rekabet ve fiziksel zorlukların sağlıklı duyguları vardır.


17. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının ve doktorlarının, katılabileceğiniz en saglıklı etkinlik olarak görmesi hiç sasırtıcı değil mi? Mükemmel sağlık yararları sağlayabilen ve bazıları zihinsel ve duygusal gelişim sağlayabilen başka sporlar da

olabilir. Ancak, tenis dışında başka hiçbir spor, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak büyük faydalar sağlayan tüm disiplinlerden hiç biri olarak kabul görmemiştir.

Tenis, çocukların erken yasta öğrenmelerini saglayan bir spordur.

Hangi ebeveynler çocuklarının bu yıllar boyunca bu faydaları elde etmelerini istemez?

Yetişkinler ve yaslılar için de çok geç değil! İnsan sistemi, yaşamın herhangi bir aşamasında eğitilebilir ve geliştirilebilir.

İşte anahtar…

Bu faydaları hayatınız boyunca almak için şimdi tenis oynamaya başlamanız gerekir. Ve bu bizi akla getiriyor..

Tenis gerçekten bir ömür boyu spor! Kanıtlanmış.33 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page