top of page

ANKARA’DA TENİS OYNAYAN SPORCULAR (Veteran tenisçiler) Araştırması


Yaş ve Cinsiyet dağılımı;

Tenis oynayanlarda erkekler kadınlara göre 3/2 (Üçte iki) daha fazla.

Veteranlar 17-25 yaş aralığında ilgi duymaya başlıyorlar. 26-35 yaş aralığında yani okul-üniversite bitince kendilerine daha çok zaman ayırarak öğrenme ve ilgi artıyor. 36-45 yaş aralığında en yoğun tenis oynadıkları dönem. 46-55 yaş aralığında oynayanlar farklı alanlara yönleniyor veya bırakabiliyorlar. 56 yaş ve üzerinde oldukça az sayıda tenis oynayan veteran tenisçi kalıyor.


Eğitim Düzeyine göre tenis oynayan durumu;

Veteranlarda üniversite mezunu ve yüksek lisans doktora yapanlar arasında tenis oldukça yaygın bir spor. Lise ve altı eğitim durumunda olanlarda yok denecek kadar az ilgi görüyor.


Ankara’da tenis oynayan veteranların il geneline dağılımı şöyle;

Yarısı Çankaya’da ikamet etmekte, sırasıyla Yenimahalle, Keçiören, Altındağ, Mamak, Sincan ve diğer ilçeler gelmekte.


Ne Zaman Tenis Oynamaya başladılar;

2010 yılı ve öncesinde tenis oynayanlar oldukça az iken, 2010 yılından sonra ilgi artmakta ve tenis oynayan sayısı giderek çoğalmakta. 2015 (%40) yılından sonra ilgi üst düzeye çıkıyor.


Tenis oynayan sporcular bu sporu düzenli yapıyorlar mı? Nerede Yapıyorlar?

Tenise başlayanların %70 e yakını düzenli tenis oynuyorlar. Bunların yarıya yakını Tenis kulüplerinde oynamaktalar. Sırasıyla tenis oynayanlar resmi kurum kortlarında, Belediye kortlarında ve üniversite kortlarında bu spora devam ediyorlar. Özel mülkiyette tenis oynayan da %7,6 ile ciddi bir oran yakalamakta.


Neden tenis oynuyorlar?

Veteranların Tenis oynama nedenleri en çok “EĞLENDİKLERİ” için. Sonrasında tenis oynarken stresimi atıyorum diyorlar, Sağlığım için tenis oynuyorum diyen Veteran oranı %10. Sonrasında rekabet etmek ve diğer nedenler geliyor.


Tenis oynamak istediklerinde kort bulabiliyorlar mı?

Tenis oynayan veteranlar her zaman ve çoğu zaman tenis kortu bulup oynayabiliyorlar. % 20 bazen veya nadiren kort bulabiliyorum diyorlar. İlginç olanı tenis oynamak için kort bulamıyorum diyen %0,4.


Tenis oynamak için partner bulabiliyorlar mı?

Tenis oynamak için partner bulmakta çoğunlukla sıkıntı yaşamıyorlar. Bazen ve nadiren partner bulabiliyorum diyen yaklaşık %20 civarı. Partner bulamıyorum diyen %2,7.


Kimler ile tenis oynuyorlar?

Veteranlar çok büyük çoğunluğu arkadaşları ile tenis oynuyorlar. Bunu %6 civarı aile veya antrenör ile oynayanlar takip ediyor.


Turnuvaya katılıyorlar mı?

Veteranların çok büyük çoğunluğu turnuvalara katılıyorlar. Katılmayan %18 .


Katıldıkları turnuvalar yine çoğunlukla kulüp turnuvaları oluyor. Bunu arkadaş turnuvaları takip ediyor. Ankara’da tenis oynayan vetranlarda ilginç olan sonuç Tenis Federasyonu Turnuvalarına katılan oranı; %2,3. Bir bu kadar da uluslararası turnuvalarda oynuyorum diyor. Bu da diğer ilginç bir sonuç


Tenis için ayırdığı bütçesi ne kadar?

Tenis oynayan veteranların tenis için aylık yaklaşık 500 TL harcıyor. 1000 TL’ye kadar bütçe ayıranda %25. 1000 TL ve üzeri harcayan neredeyse yok .


Tenis oynamak için ne kadar zaman ayırıyorlar?

Ankara'daki tenis oynayan veteranlar haftada 1-3 gün tenis oynamaya zaman ayırıyorlar. Bu günlerde de yine ortalama 1-3 saat tenis oynuyorlar.


Tenis oynayan sporcuların diğer ilgi duyduğu raketli sporlar;

Tenis oynayanlarda tenis dışında ilgi duydukları raketli sporlar en çok masa tenisi oynuyor. Bunu sırasıyla Squash , Badminton, Plaj tenisi vd. takip ediyor. Sadece izleyici olarak çok büyük çoğunluk diğer raketli sporları takip etmekteler.


Tenis oynayan veteranlar kort tenisine yakın , kolay erişilebilen, bir raketli spor olsaydı yarısı ilgilenmeyi tercih ediyor. Ciddi bir oranda bu konuda kararsız. (%31). İlgilenmem, yani sadece tenis diyenler %15.


Diğer tenis branşları profesyonel olarak sunulduğunda yaparım diyenler çok büyük çoğunluğu oluşturmakta. Yine sadece tenis diyenler %15.


Tenis oynayan sporcular tenis ile birlikte hangi sporları yapıyorlar?

Tenis oynayan veteranlar tenis ile birlikte en çok yüzüyorlar.Bunu çok ciddi bir çoğunlukla fitness takip ediyor. Sonra sırasıyla bisiklete biniyor, yoga-meditasyon yapıyor, basketbol, futbol, voleybol, oryantiring ve diğerleri takip ediyor.


Tenisin gelişimi için yapılacak etkinliklerde gönüllü olurmusunuz?

Tenis oynayan veteranlar tenisin gelişimine katkı verecek etkinliklere çok büyük bir çoğunlukla gönüllü olurum diyorlar.


183 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page